Aktualności

NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z HISTORIĄ ...
NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z HISTORIĄ ...

Uczniowie stanowili poczet sztandarowy wykonanej z niezwykłym pietyzmem i wiernością z oryginałem repliki sztandaru 72 p.p., odnalezionego po wojnie pod gruzami koszar na terenie Niemiec.
Tuż przed godziną 13.00 na cmentarzu wojskowym w Konopnicy rozpoczęła się podniosła uroczystość, w której wzięli udział przybyli goście, przedstawiciele władz Gminy Konopnica, mieszkańcy Konopnicy, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły działający w 15. Drużynie Harcerskiej "Opór". Przy pomniku poległych w bohaterskiej walce żołnierzy wartę honorową wystawili harcerze oraz młodzież ZDZ z Radomia z asystą pocztu sztandarowego naszej szkoły i sztandaru 72 p.p."Radom". Wspólnie wysłuchaliśmy tragicznej historii oddziału walczącego w pierwszych dnia września 1939 r. nad Wartą. Odczytany został apel poległych, przypominając imiona i nazwiska obrońców naszej ojczyzny. Całość zakończyła krótka modlitwa i złożenie kwiatów.

Były to niezwykle wzruszające chwile - tak, jakby przez moment spotkały się dwa pokolenia - to które odeszło w krwawej walce z tym, które pamięć o nim chce ocalić od zapomnienia.
Wizytę radomian w naszej szkole zakończyło spotkanie z młodzieżą szkolną, podczas którego odbyła się projekcja filmu o historii pułku - "W imię niepodległości", a na ręce dyrektora szkoły, przekazana została pełna lista żołnierzy poległych w batalii wrześniowej nad Wartą, sporządzona przez uczestnika walk - st. sierż. Stefana Barcikowskiego.
To niezwykłe spotkanie z historią na zawsze zostanie w naszej pamięci i mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze je powtórzyć.