Aktualności

10 listopada, cała społeczność naszej szkoły wraz ze znakomitymi gośćmi uczciła 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się od uroczystej akademii w sali gimnastycznej szkoły. Na wstępie, Dyrektor, Pan Michał Janik, powitał znakomitych gości, którzy przybyli z tej okazji w mury naszej szkoły: przedstawicieli władz i instytucji samorządowych na czele z Wójtem Gminy Konopnica, Panem Grzegorzem Turalczykiem oraz Przewodniczącym rady Gminy, Panem Andrzejem Kałudą, Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku, majora Dariusza Rozkosza, Zastępcę Wojskowej Komisji Uzupełnień w Sieradzu, kapitana Dominikę Kwaczyńską, Zastępcę Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku, porucznika Piotra Nagórnego, Kapelana parafii wojskowej w Łasku, kapitana Marka Bolanowskiego, przedstawicieli misji wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce - Office of Special Investigations Biuro Dochodzeń Specjalnych Detachment 542 Łask: Commander Special Agent MATTHEW LONGO, Special Agent TOM PERKOWSKI, tłumacz ALEKSANDRA CAHILL, oraz proboszcza parafii Konopnica, księdza Mariusza Nabiałka.

W przeddzień Wszystkich świętych groby byłych kolegów – żandarmów, a także mogiły żołnierzy na Cmentarzu Wojennym w Konopnicy odwiedziła Delegacja Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku oraz Wojskowej Komisji Uzupełnień w Sieradzu, a także władze Szkoły Podstawowej w Konopnicy.
Hołd poległym oddali: Komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Sieradzu - płk Daniel Jurewicz, Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku– mjr Dariusz Rozkosz, Zastępca Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku – por. Piotr Nagórny, Kapelan parafii wojskowej w Łasku - kpt. Marek Bolanowski, oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Konopnicy Michał Janik.

W piątek 29 października klasa V uczestniczyła w wycieczce rowerowej w ramach lekcji wychowania fizycznego. Grupa uczniów pod opieką opiekunów pokonała trasę Konopnica - Szynkielów - Bębnów - Konopnica, a także rezerwat Hołda. Doskonała pogoda dodała energii do działania i wprawiła wszystkich w świetny nastrój.

26 października w Szkole Podstawowej im.72 PP „Radom” w Konopnicy odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Uczniowie dwóch klas pierwszych wstąpili w szeregi pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. W tym ważnym momencie towarzyszyli uczniom goście: sekretarz Gminy Konopnica pan Mateusz Drab, dyrektor szkoły pan Michał Janik, wicedyrektor pani Julita Zgondek, przewodnicząca Komisji Oświatowej pani Agata Grondowa, przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Urbaniak, wychowawczyni z przedszkola pani Grażyna Niemira oraz rodzice uczniów.

Wycieczka na basen to świetna zabawa i integracja. Ćwiczenia i zabawy w wodzie w bezpieczny i przyjazny sposób oswajają z nowym środowiskiem, pozwalają także pokonać strach i opór przed wodą.
Dziś uczniowie naszej szkoły pod opieką ratowników i opiekunów blisko 3 godziny spędzili w Aquaparku Fala w Łodzi. Zjeżdżalnie, jacuzzi, basen - to atrakcje, z których mogli do woli korzystać.

"Logopedia na wesoło" to cykl zajęć, w których w minionym tygodniu mieli okazję uczestniczyć uczniowie klas II-VII przeprowadzony przez panią Annę Wesołowską.
Zajęcia miały charakter profilaktyczny, a ich zadaniem było uświadomienie dzieciom, że zajęcia z logopedą i praca nad jakością naszej wymowy może być przyjemna i dostarczać mnóstwa pozytywnych emocji.
Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość ocenić sprawność swoich narządów artykulacyjnych, a także sprawność oddechową. Przeprowadziliśmy konkurs na najdłuższy jęzor w klasie, sprawdziliśmy kto potrafić parskać, kląskać i zwijać język w rurkę. Po językowej rozgrzewce zmierzyliśmy się z logopedycznym wyzwaniem jakim były łamańce językowe.

Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła dołączyła do międzynarodowego projektu „Media Dedectives” realizowanego w ramach programu eTwinning.
Naszymi partnerami są w tym roku szkoły z Turcji, Ukrainy, Gruzji oraz Grecji. Projekt „Media Dedectives” ma na celu zrozumienie umiejętności korzystania z mediów, siły ich przekazu oraz zagrożeń związanych z ich użytkowaniem. Praca nad projektem będzie uwzględniać także krytyczne myślenie, analizowanie i docieranie do prawdy w komunikacji poprzez zachęcanie do bardziej świadomego korzystania z mediów i sieci społecznościowych.

W dniu 21 października w ramach Ogólnopolskiego tygodnia kariery uczniowie klasy VIII uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Wyprawa na 3K: kariera, kompetencje, kreatywność. Przez kreatywność i kompetencje do kariery" zorganizowanych przez Biliotekę Pedagogiczną w Sieradzu, filia w Wieluniu.
Zajęcia prowadziła pani Sylwia Falkowska - doradca zawodowy i psycholog z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Wieluniu.

19 października odwiedzili naszą szkołę Bracia Keller, zawodnicy MMA trenujący pod okiem Mateusza Strzelczyka w Klubie Husaria Truskolasy. Uczestniczyli oni w zajęciach z wychowania fizycznego w klasie ósmej. Panowie przygotowali dla uczniów pokaz samoobrony, a także właściwej asekuracji podczas ćwiczeń.

Dzień Edukacji Narodowej powszechnie znany jako Dzień Nauczyciela, to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom i pracownikom szkoły za trud wychowywania i kształcenia.
Podczas spotkania z nauczycielami i pracownikami szkoły Dyrektor pan Michał Janik podziękował wszystkim za ich codzienną pracę. Pedagogom życzył cierpliwości, pasji i zaangażowania. Do życzeń dołączył także Wójt Gminy Konopnica pan Grzegorz Turalczyk. Na ręce Dyrektora życzenia złożył, nieobecny na spotkaniu, proboszcz naszej parafii ksiądz Mariusz Nabiałek oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Urbaniak.

W miniony piątek klasa 7b uczestniczyła w wycieczce rowerowej w ramach lekcji wf i geografii. Grupa uczniów pod opieką nauczycieli pokonała trasę Konopnica - Szynkielów - Bębnów - Konopnica, a także rezerwat Hołda. Doskonała pogoda dodała energii do działania i wprawiła wszystkich w świetny nastrój. Radosny śpiew towarzyszący uczniom podczas pokonywania trasy niósł się hen daleko… W ramach odpoczynku i pokrzepienia rozpalono ognisko i upieczono pyszne kiełbaski

Po raz kolejny w naszej szkole mieliśmy okazję uczestniczyć w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Wyselekcjonowani eksperci sprawdzali wiedzę uczniów z klas III - VIII. Tym, którzy bezbłędnie poradzili sobie z przykładami, wręczano naklejkę eksperta.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w październiku.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Z ogromną radością i dumą informujemy, iż wczoraj dotarła do nas szczęśliwa wiadomość o przyznaniu maksymalnej kwoty dofinansowania tj. 12 000 zł z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która zostanie przeznaczona na zakup ciekawych pozycji książkowych i wyposażenia biblioteki szkolnej. Wartość całego projektu 15 000 zł.
Jest to już drugie wsparcie finansowe, które nasza szkoła otrzymała w tym roku szkolnym. Poprzednie, otrzymane w ramach rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu", opiewało na niebagatelną kwotę 100 000 złotych, które zostało przeznaczone na doposażenie stołówki i remont jadalni szkolnej.
W/w programach 20% wkład finansowy pochodzi z budżetu Gminy Konopnica.

Czytanie książek to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzie wymyślili” – napisała kiedyś Wisława Szymborska. Biblioteka szkolna oraz Szkolne Koło Wolontariatu także włączyły się do tej zabawy przystępując do ogólnopolskiego programu „Czytanie ma MOC”. Zaplanowano wyjątkowe spotkania z książką, które pozwolą młodym czytelnikom odkryć moc czytania.