Aktualności

MIKOŁAJKI

Mikołajki to święto, na które czekają wszystkie dzieci. Tego dnia organizujemy w szkole różnego rodzaju akcje świąteczne i oczekujemy wizyty Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Mikołajki to nie tylko prezenty i luźniejszy dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. 

 


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

5 grudnia w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Było to drugie tego typu wydarzenie organizowane przez powiat wieluński. W jego trakcie wręczono wyróżnienia najaktywniejszym wolontariuszom terenu powiatu wieluńskiego. Łącznie przyznano ponad 20 statuetek w kategoriach zespołowych i indywidualnych.
Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole Wolontariatu. W imieniu członków Szkolnego Koła Wolontariatu nagrodę odebrały uczennice: Dagmara Wąsowska, Martyna Urbaniak i Natalia Jastrząbek.
Wszystkim wolontariuszom naszej szkoły składamy serdeczne gratulacje, a także podziękowania za uśmiech, wielką życzliwość, otwartość, wyrozumiałość i wytrwałość w niesieniu pomocy. 

TYDZIEŃ KOLORÓW - PODSUMOWANIE AKCJI

Za nami "Tydzień Kolorów" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Dziś odbyło się podsumowanie tej kolorowej akcji. Uczniowie jak zawsze aktywnie przyłączyli się do zabawy. Nasza szkoła przez cały tydzień mieniła się kolorami. Zwycięzcą konkursu na największą ilość uczniów w klasie biorących udział w zabawie została klasa VI. Kalendarz adwentowy ze słodkościami doskonale wprowadzi szóstoklasistów w atmosferę zbilżających się świąt.
Gratulujemy zwycięzcom, a uczniom serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

  

Wizyta żołnierzy Armii Amerykańskiej

Społeczność szkoły gościła kilka dni temu nadzwyczajnych gości. Byli to żołnierze Armii Amerykańskiej stacjonujący w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Amerykańscy żołnierze: Matthew (Rambo) Shelly, Ezekiel Mercure, Michael Fleming, Cameron Jakacki na co dzień służą w 480 Dywizjonie Myśliwskim, który jest aktywną jednostką Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję poznać uzbrojenie i funkcjonowanie armii i zetknąć się z kulturą USA. Kontakt z amerykańskimi żołnierzami stał się dla wielu okazją do sprawdzenia umiejętności językowych. Amerykanie byli zasypywani prostymi, ale jakże ważnymi pytaniami dotyczącymi życia w ich kraju, ale także pobytu w Polsce. Początkowe bariery bardzo szybko zostały zlikwidowane, nie można było nie dostrzec miłej, serdecznej atmosfery. Nasi goście zza oceanu zwiedzili naszą szkołę, obserwowali także rozgrywki piłki nożnej uczniow. Byli mile zaskoczeni naszą otwartością i powtarzali, że bardzo im się podoba w Polsce.
Dziękujemy za doskonale spędzony czas. To było dla nas wszystkich bardzo cenne doświadczenie.

 


 

KONKURS PROFILAKTYCZNY W RYCHŁOCICACH

Trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Konkursie Piosenki Profilaktycznej w Rychłocicach. Dziewczęta wykonały utwory zawierające treści promujące zdrowy styl życia. W kategorii klas III-V uzyskały następujące wyniki: I miejsce - Maria Pierzchnica, III miejsce - Lena Zielińska. W kategorii klas VI-VIII drugie miejsce zajęła Kateryna Nikolaieva. Gratulujemy.

 


 

ROZDANIE NAGRÓD i WIZYTA W EC1

29 listopada grupa uczniów naszej szkoły odebrała główną nagrodę przyznaną w konkursie "Patriotyczny Chór Radia Łódź". Uroczystego wręczenia dyplomów, podziękowań, materiałów edukacyjnych i vouchera uprawniającego do 3-godzinnego pobytu w Kompleksie Basenowym Termy Uniejów dokonali: redaktor naczelna Radia Łódź Lidia Lasota, wokalista, perkusista i kompozytor Marek Lichtman oraz przedstawiciele IPN w Łodzi.
Podczas gali uczniowie wykonali dwa utwory "Rozkwitały pąki białych róż" i "Pierwsza kadrowa". Tego dnia uczniowie zwiedzili również wystawę w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. To był dzień pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. 

PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Za nami uroczystość pasowania na Świetliczaka. Przyjęcie do grona świetlicowego nastąpiło poprzez wykonanie określonych zadań, rozwiązywanie zagadek. Wszyscy wykazali się znajomością regulaminu świetlicy. Aby dopełnić tradycji uczniowie złożyli uroczystą przysięgę. Życzymy Świetliczakom wiele radości świetlicowych.

 


 

Za nami tydzień pod hasłem TOLERANCJI

Nasi uczniowie mieli okazje wziąć udział w zajęciach organizowanych przez szkolną psycholog panią Adriannę Sławniewicz.
Był to bardzo wartościowy czas. Zajęcia oprócz elementów psychoedukacyjnych na temat wzajemnego szacunku i akceptacji, miały także charakter warsztatowy. Nawiązywały również do obchodzonego 20 listopda Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Na korytarzu szkolnym można obejrzeć pracę Naszych zdolnych uczniów. 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

Również w tym roku nasza szkoła przystąpiła do Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród wszystkich uczestników. Nauka kodowania pozwala zrozumieć wiele aspektów otaczającego nas świata.
Kodowanie to połączenie kreatywnego i twórczego myślenia z logiką i zadaniowym rozwiązywaniem problemów. Nauka kodowania może odbywać się już od najmłodszych lat bez użycia komputera poprzez użycie strzałek, znaków, liczb, figur, obrazków. Kodowanie jest również wprowadzeniem do nauki języków programowania, takich jak HTML, Scratch. Szukanie różnych rozwiązań i przewidywanie konsekwencji podczas kodowania pomoże przyszłym programistom utrwalić podstawy tworzenia algorytmów i nabyć umiejętność myślenia analitycznego.
W naszej szkole uczniowie kodowali w ramach zajęć z różnych przedmiotów edukacyjnych. Podróżowali po Warszawie robotem Edukacyjnym Photo Robot, projektowali strony internetowe w HTML, tworzyli proste animacje w Scratchu, tworzyli obwody elektryczne na lekcji fizyki, utrwalali wiadomości z matematyki, ortografii, plastyki czy geografii kodując poprzez malowanie.
Jak się okazuje kodować można na wszystkich lekcjach, również na zajęciach wychowania fizycznego. 

Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia

17 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji został zorganizowany matematyczny konkurs pod hasłem MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA dla uczniów z klas trzecich.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym wzięły udział wszystkie dzieci z obu klas trzecich. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 12 uczniów. Jednak zmagania w drugim etapie nie rozstrzygnęły zwycięzcy. Dogrywka, w której wzięło udział troje uczniów, wyłoniła bezapelacyjnie najlepszego ucznia w mnożeniu u dzieleniu w zakresie 100.
Mistrzem tabliczki mnożenia został Tomasz Górczyński z klasy IIIA.

Uczniowie klas starszych oraz pracownicy mogli podczas przerw wykazać się znajomością tabliczki mnożenia. Mieli również możliwość rozwiązywania łamigłówek matematycznych przy których niezbędna była umiejętność korzystania z niej.

 


 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995r,, z inicjatywy UNESCO.
Tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itd. Innymi słowy tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, którzy maja odmienny styl życia od naszego.
Z tej okazji w naszej szkole pedagog specjalny -p. Elżbieta Janucik przeprowadziła warsztaty edukacyjne pt: „Każdy inny – wszyscy równi”, w których wzięli udział uczniowie z klas IV -VIII. Na korytarzu szkolnym wykonana została gazetka tematyczna i pojawiły się plakaty propagujące ideę równości. Przeprowadzono również akcję , podczas której uczniowie przypinali na swoich ubraniach odznaki popierające postawę równości, życzliwości i tolerancji. W czasie zajęć uczniowie dyskutowali o tym czym jest tolerancja, jakie są jej granice, oglądali prezentacje, filmiki obrazujące temat tolerancji, wzięli udział w teście „Czy jestem osobą tolerancyjną?”, segregowali zachowania ludzi na tolerancyjne i nietolerancyjne. Celem tych zajęć było uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi. Poruszona została tematyka istotnych wartości w życiu człowieka, jak m.in. pomoc, zrozumienie, szacunek i akceptacja. Ideą było zachęcenie uczniów, aby w ich życiu tolerancja zagościła i towarzyszyła każdego dnia.


 

Bądź czujny - reaguj. Pierwsza Pomoc z PCK"

Instruktor Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Wolontariuszem OR PCK w Wieluniu przeprowadzili w naszej szkole 2-godzinny pokaz pierwszej pomocy w ramach prowadzonego projektu "Bądź czujny - reaguj. Pierwsza Pomoc z PCK". Projekt realizowany jest ze środków Powiatu Wieluńskiego.
Każdy z uczestników mógł dowiedzieć się w teorii, a także sprawdzić w praktyce jak należy postępować w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu poszkodowanych.
Bardzo dziękujemy za profesjonalnie przeprowadzone działanie. 

NAGRODA W KONKURSIE „PATRIOTYCZNY CHÓR RADIA ŁÓDŹ”

Z dumą informujemy, iż jury Radia Łódź pod przewodnictwem Mariana Lichtmana, polskiego kompozytora, perkusisty i wokalisty m.in. zespołu Trubadurzy przyznało grupie 22 uczniów naszej szkoły nagrodę w konkursie z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 29 listopada w studiu koncertowym im. H. Debicha Radia Łódź.
Podczas XII Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze w Łodzi można było podziwiać finalne filmy na telebimie na rynku wraz z kilkudziesięcioma tysiącami uczestników. 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek, 10 listopada, rozpoczęliśmy obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku biorąc udział w zorganizowanym przez naszą szkołę biało – czerwonym, patriotycznym „Marszu dla Niepodległej”.
Także w tym roku swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Wydziału Żandarmerii Wojskowej – Komendant mjr Tomasz Chamerski, Zastępca Komendanta, por. Piotr Nagórny, a także Zastępca Komendanta Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, mjr Ryszard Śniegoski i Kapelan Garnizonu Łask ks. Ppłk Marek Drabik. Ogromnym zaszczytem dla naszej szkolnej społeczności była również obecność agentów Biura Dochodzeń Specjalnych Amerykańskich Sił Powietrznych w Łasku - Dowódca Santos Bonilla, Zastępca Dowódcy, Jade Kessler oraz Andre Gonzalez, Richard Berry, Sierra Ward i Cameron Jakacki wraz z niezastąpioną tłumaczką, Panią Alex Cahill. W marszu wzięli udział również przedstawiciele władz gminnych na czele z Wójtem Gminy, Panem Grzegorzem Turalczykiem, przewodniczącym Rady Gminy, Panem Andrzejem Kałudą oraz radnymi. Jak co roku nie zabrakło również niezawodnych przedstawicieli gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, reprezentacji instytucji i stowarzyszeń działających na terenie gminy, a także mieszkańców naszej miejscowości.
Punktem kulminacyjnym marszu był uroczysty apel poległych na cmentarzu wojennym w Konopnicy i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych 3 września 1939 roku, żołnierzy 72. Pułku Piechoty „Radom”.

Następnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję wyrazić swoją miłość do ojczyzny i przeżyć historyczną podróż przez najtrudniejszy w dziejach naszego kraju czas rozbiorów, biorąc udział w spektaklu patriotycznym pt. „Nadzieja umiera ostatnia”. W sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury uczniowie zapoznali zgromadzonych widzów z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Pięknie wybrzmiały słowa polskich pieśni patriotycznych, a podniosły nastrój i wzruszenie udzieliły się wszystkim - na widowni i na scenie.

 


 

WYRÓŻNIENIE ZA ODWAGĘ I OPANOWANIE

Odznaki „Iuvenis Forti” są przyznawane od dwóch lat młodym ludziom, którzy swoją wzorową, godną do naśladowania postawą przyczynili się do uratowania życia i zdrowia innych osób.
Dwoje naszych uczniów, rodzeństwo – Sandra i Oskar Helińscy, otrzymali to niezwykłe wyróżnienie z rąk zastępcy Komendanta Wojewódzkiego, st. bryg. Pawła Malinowskiego, w uznaniu za to, że w obliczu zagrożenia zachowali zimną krew i dzięki posiadanej wiedzy zapobiegli rozprzestrzenieniu się pożaru. W ich domu zapalił się tłuszcz i to właśnie oni nie pozwolili mamie, gasić go wodą, co uchroniło ją od groźnego poparzenia, a budynek od jeszcze większych zniszczeń.
Odwagę i wiedzę Sandry i Oskara docenił również komendant Powiatowy PSP w Wieluniu, brygadier Karol Bednarski oraz wójt gminy Konopnica, pan Grzegorz Turalczyk.
Jeszcze raz gratulujemy młodym bohaterom i mamy nadzieję, że ich postawa będzie wzorem nie tylko dla ich kolegów i koleżanek, ale także dla dorosłych.