Aktualności

Julia Mielczarek, Kuba Jagieniak i Mikołaj Kiełczykowski wraz z opiekunem p. Elżbietą Janucik, wzięli udział w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 26 kwietnia 2019r. w Wieluniu. Uczniowie mieli do pokonania na rowerze tor przeszkód w miasteczku ruchu drogowego, musieli wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy oraz "łamali sobie głowy" przy rozwiązywaniu testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Walczyli zacięcie i chociaż nie udało im się zdobyć pucharu, to odbyli dobrą lekcję dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiedza ta i umiejętności z pewnością zaowocują w ich późniejszym życiu.

6 marca 2019r. uczniowie trzech klas ósmych ze szkół podstawowych z gminy Konopnica wraz z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie Panią Iloną Budziak udali się do Urzędu Gminy w Konopnicy na lekcję samorządności, którą prowadził Wójt Gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk.

Tradycją naszej szkoły stały się już coroczne spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tym razem na deskach Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy przedszkolaki pod okiem swoich Pań wystawiły dla swoich ukochanych babć i dziadków przepiękną inscenizację pt."Kopciuszek". Wnuczęta w ten sposób starały się jak najpiękniej wyrazić miłość do swych babć i dziadków. Czas spotkania upłynął w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Bardzo ważne w tym przedsięwzięciu było samo inicjowanie działania, kształtujące ludzką osobowość. Dzieci pamiętają takie zdarzenia latami, co ważne jest potem w ich dorosłym życiu.

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczyste i rodzinne święta, w czasie których szczególną rolę odgrywają tradycje. Tradycją naszej szkoły są klasowe spotkania wigilijne organizowane w okresie przedświątecznym przez uczniów, wychowawców i rodziców. To piękny czas, kiedy uczniowie gromadzą się wspólnie, odświętnie ubrani, przy obficie zastawionych świątecznych stołach. To czas, gdy gasną gniewy i spory, gdzie króluje miłość, radość i pokój. Wszyscy są dla siebie milsi. Dzieląc się Opłatkiem mówią sobie dobre słowa, wybaczają i szczerze się do siebie uśmiechają. Życzymy wszystkim, aby ten świąteczny czas był pełen spokoju, ciepła i radości, był chwilą, kiedy gasną wszelkie spory, zapominane są urazy, a miłość i wsparcie ze strony bliskich są rozwiązaniem wszystkich problemów. Wesołych Świąt!

We wtorek, 18 grudnia w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy odbył się III Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek.
Wydarzenie to podzielone było na trzy kategorie wiekowe. Pierwsza to klasy I-III; druga - klasy IV-VI; trzecia – klasy VII i VIII szkół podstawowych z terenu gminy Konopnica.
Kulturalno-religijny wydźwięk Festiwalu przyniósł wszystkim wiele radości i pięknych doznań muzycznych. Przypomniał zgromadzonym nastrój świąteczny i zachęcił do wspólnego śpiewania pięknych kolęd i pastorałek. Przecież wspólne śpiewanie także przy domowym stole stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę. Nawiązuje się szczególna bliskość i radość ze spotkania oraz niepowtarzalna atmosfera i więź z Dzieciątkiem Jezus.

Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku.
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów.
Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów i nauczycieli. W tym roku w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klas I - III, którzy wraz z wychowawcami przygotowali przepiękne przedstawienie jasełkowe pt. „Broda Heroda” według scenariusza Adama Szafrańca.

Pływanie jest pożądaną formą aktywności ruchowej i spędzania czasu wolnego. Wpływa ono korzystnie na nasz rozwój, zdrowie i sprawność fizyczną. Ćwiczenia w wodzie wzmacniają mięśnie, poprawiają apetyt, uodparniają i hartują nasz organizm. Wiedzą o tym doskonale uczniowie naszej szkoły, którzy w sobotę, 15 grudnia po raz kolejny wzięli udział w XXVIII Mityngu Pływackim „Złota Płetwa”, organizowanym przez Wieluński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Olbrzymie zaangażowanie i determinacja uczniów naszej szkoły zaprocentowały świetnymi wynikami, a zacięta, zdrowa rywalizacja przyniosła naszym uczniom wymierne efekty. Na szczególnie wyróżnienie zasłużyła Amelia Pierzyna, która mimo, iż po raz pierwszy stanęła do rywalizacji, może pochwalić się doskonałym rezultatem.

Mikołajowy Turniej Piłki Nożnej, rozgrywany w ramach zajęć sportowych, już na stałe wpisał się w nasz szkolny kalendarz. W dniu dzisiejszym, tj. 15 grudnia 2018 r., odbyła się kolejna edycja, w której udział wzięły drużyny z klas V - VIII.
Głównymi celami turnieju były zabawa z piłką oraz uśmiech dzieci. Wszystko to udało się połączyć z masą bramek i świetnych zagrań dzielnych zawodników.
Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za udział w zawodach, zaangażowanie, walkę do ostatniego gwizdka oraz za ducha fair play w jakim rozgrywane były zawody.

Już po raz siódmy w okresie świątecznym zachęcaliśmy rodziców i uczniów naszej szkoły do pomocy innym poprzez udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.
Nasza szkoła objęła pomocą jedną rodzinę z terenu powiatu wieluńskiego. Dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz pracowników szoły- zebraliśmy aż 42 paczki, w których znalazły się nie tylko produkty konieczne do codziennego funkcjonowania takie jak: żywność i artykuły higieniczne, ale również odzież, pomoce szkolne i słodycze. Nauczyciele z naszej szkoły kupili również buty, plecak i piłkę. W naszą zbiórkę zaangażowała się Pani Żaneta Łopata wraz z rodziną, która podarowała rodzinie wspaniałą lodówkę. Jesteśmy jej niezmiernie wdzięczni za to, że potrafiła bezinteresownie pomóc i otworzyć serce na potrzeby drugiego człowieka mimo, że dzielą nas setki kilometrów.

Projekt „re:witalizacja pamięci. Konopnica” to cykl zajęć, wykładów i warsztatów pozwalających poznać historię Konopnicy poczynając od jej pradziejowej przeszłości po czasy II wojny światowej. Po zajęciach archeologiczno-historycznych, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z pracą archeologa i historyka, a także dowiedzieć się jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Konopnicy, przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Uczniowie z klas II, III i IV z zaaranżowanego na potrzeby warsztatów wykopu archeologicznego wykopały paciorki, monety, sprzączki, a przede wszystkim potłuczone naczynia, które później posklejały. Starsi uczniowie z klas V-VIII wzięli udział w pracach z wykrywaczem metalu. Na łące niedaleko szkoły szukali zakopanych metalowych przedmiotów, a w efekcie znaleziska w większości były rzeczami porzuconymi lub zgubionymi tam przed laty.

Wczoraj uczniowie naszej szkoły celebrowali ogromie ważne wydarzenie w historii naszego kraju, którego obchody zorganizowaliśmy z Urzędem Gminy w Konopnicy. 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona w nietuzinkowy sposób. Tego dnia mogliśmy uczestniczyć w cyklu imprez upamiętniających tę radosną chwilę, kiedy odzyskaliśmy swoją państwowość. W godzinach porannych wspólnie z przedstawicielami władz lokalnych, delegacjami z organizacji i zakładów pracy oraz uczniami ze szkół w Gminie Konopnica wyruszyliśmy na marsz pt. „Uczniowie dla Niepodległej”. Pochód ulicami Konopnych przerwaliśmy pod budynkiem Urzędu Gminy, aby dokładnie o godz. 11:11 wspólnie odśpiewać czterozwrotkowy hymn w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” .

29 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Głównym celem podróży był Teatr Komedia i wystawiana tam sztuka „Zemsta” A. Fredry w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego i Pawła Okońskiego. Po spacerze ulicami Starego Miasta uczniowie dotarli na miejsce. Przedstawienie poprzedziła prelekcja dotycząca Aleksandra Fredy i jego twórczości oraz genezy powstania „Zemsty”. Po wygaszeniu świateł znakomici aktorzy przenieśli widzów w świat bohaterów sztuki. Serca wszystkich skradł Dyndalski, w rolę którego wcielił się niesamowity Bogusław Danielewski. Sala pękała ze śmiechu podziwiając jego grę . Gromkie brawa zasłużenie nagrodziły występ wszystkich aktorów.

Ceremonia pasowania na ucznia jest zawsze ważnym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu imprez. Ten szczególny dzień przeżywają dzieci i nauczyciele – wychowawcy, ale najbardziej chyba ich rodzice, którzy bezgranicznie obdarzają swoje dzieci wielkim uczuciem miłości. Są przepełnieni dumą ze swoich pociech, które przekraczają kolejny próg w swoim życiu, zaczynają być uczniami szkoły.
26 października, punktualnie o godz. 10.00, na pięknie udekorowaną salę dumnie wkroczyli pierwszoklasiści: 24 osobowa grupa klas pierwszych a i b pod opieką swoich pań wychowawczyń: Renaty Turalczyk, Agnieszki Łudczak i Anny Wesołowskiej.

Dzień Edukacji Narodowej – potocznie zwany Dniem Nauczyciela to święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi, a także tych, którzy szkoły prowadzą i nadzorują.
W tym roku Dzień Edukacji Narodowej był dla naszej szkoły dniem szczególnym. W tym dniu uroczyście pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę, wieloletnią dyrektor naszej szkoły, Panią Urszulę Torczyńską, która w naszej szkole pracowała przez 38 lat, a przez 17 lat pełniła funkcję dyrektora szkoły. Pamiętając o tym, co Pani Urszula Torczyńska zrobiła dla naszej placówki przez te wszystkie lata, dyrektor szkoły, grono pedagogiczne i uczniowie żegnali ją w wyjątkowy sposób.