Aktualności

ZAPRASZAMY

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO ŻYWIENIA

„Jestem tym, co jem” – to dość znane stwierdzenie, zatem zdrowo jeść oznacza zdrowo żyć. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że są świadomi swojej diety i doskonale wiedzą, co powinno się w niej znaleźć. Europejski Dzień Zdrowego Żywienia stał się dla nas tradycją. Pyszne, kolorowe kanapki, tortille i sałatki zagościły na szkolnych stołach również w tym roku. Mamy nadzieję, że rozsmakowali się w nich wszyscy uczniowie i na stałe zagoszczą w diecie każdego z nich. 

Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT!

Uczniowie klas I-III w niecodzienny sposób utrwalili wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody.
Dzieci udały się do GCK I BP w Konopnicy, gdzie obejrzały spektakl ekologiczny pt. "Niezwykłe przygody Ekoskrzatów".
Uczniowie z zaciekawieniem i uwagą wysłuchali przesłania aktorów. Mogli również samodzielnie na scenie sprawdzić swoje umiejętności i wiadomości dotyczące ochrony przyrody.
Spektakl został sfinansowany przez Komisję d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Konopnicy.


 

Zajęcia warsztatowe klasy VIII


Uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą uczestniczyli w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez ZS nr 1 w Wieluniu oraz CREWŁ z Sieradza. Były to aktywne i praktyczne zajęcia motywujące młodych ludzi do myślenia o swojej przyszłości zawodowej oraz przygotowujące do wejścia na rynek pracy.
Młodzież została podzielona na grupy i wymieszana z uczniami z innych szkół, dzięki czemu poznali nowych kolegów i koleżanki i uczyli się współpracy w zespole. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach z wybranych przez siebie wcześniej branż zawodowych i sprawdzenia swoich predyspozycji, umiejętności i możliwości.
Podczas wydarzenia zostaliśmy ugoszczeni przez gospodarzy pysznym i zdrowym poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów z branży gastronomicznej. 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

5 listopada przypada rocznica urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole świętowaliśmy tę uroczystość 7 listopada. Wszyscy, którzy wypożyczyli książki i byli przebrani za postać z bajki, otrzymali niespodzianki. Uczniowie pierwszej i drugiej klasy wzięli udział w emocjonującej lekcji bibliotecznej poświęconej właśnie bajkom. Święto to było doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. 

ŻOŁNIERSKA PAMIEĆ...

Z okazji Święta Zmarłych groby byłych kolegów – żandarmów, a także mogiły żołnierzy na Cmentarzu Wojennym w Konopnicy odwiedziła Delegacja Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Łasku, a także Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Konopnicy. Hołd poległym oddali: pierwszy komendant Żandarmerii ppłk Marek Czernik, mjr Tomasz Chamerski, oraz kapelan ppłk Marek Drabik. Zapalone znicze i pozostawione kwiaty to symbol, iż pamięć o poległych żandarmach oraz żołnierzach 72 Pułku Piechoty Radom w Konopnicy jest wciąż żywa. Również nasi uczniowie nie zapominają o patronie szkoły. Jak co roku odwiedzili groby poległych żołnierzy, uporządkowali je i zapalili znicze.


 

WIECZÓR KINOWY W SAMORZĄDEM SZKOLNYM

Halloween to nieodłączna część tradycji krajów anglojęzycznych. Wiedzą o tym nasi uczniowie, którzy uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego na których rozwijali swoją wrażliwość międzykulturową.
Z inicjatywy Samorządu Szkolnego w naszej szkole odbył się Halloweenowy wieczór filmowy. Był on podsumowaniem wydarzeń minionego tygodnia. Wybór padł na kultową, wszystkim dobrze znaną komedię „Hotel Transylwania”, który doskonale wpasował się w tematykę Halloween.
Dobre kino, wygodna kanapa, kocyk i świetne towarzystwo były gwarancją doskonale spędzonego popołudnia. 

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Pasowanie na ucznia to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które we wrześniu dopiero co rozpoczęło naukę w szkole podstawowej. To ważny moment zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy z zapartym tchem obserwują poczynania dzieci i kibicują im w biegu po wiedzę i nowe doświadczenia.
Dziś, w naszej szkole odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów.
W tym ważnym dniu pierwszakom towarzyszyli rodzice, starsi koledzy i koleżanki oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk, Przewodnicząca Komisji Oświaty Agata Grondowa, Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Borek, oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Uczniowie wspaniale zaprezentowali się w przygotowanej wspólnie z wychowawcą części artystycznej. Ich wysiłek został nagrodzony gromkimi brawami. Tekst ślubowania odczytała Pani wicedyrektor Julita Zgondek. Uczniowie w skupieniu wysłuchali słów ślubowania, obiecując sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków i przynosić szkole dumę. Po ślubowaniu pani wicedyrektor dokonała uroczystego aktu pasowania. Po części oficjalnej uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki od zaproszonych gości i przedstawicieli Samorządu Szkolnego. To było pełne emocji przedpołudnie. Jesteśmy dumni z naszych pierwszaków i gorąco witamy ich w progach naszej szkoły. 

PIES - PRZYJACIEL NA ZAWSZE !

25 października obchodzony jest Dzień Kundelka.
Uczniowie klasy IIIA i IV wyjątkowo obchodzili ten dzień, ponieważ odwiedził ich dziś czworonożny gość. Uczniowie dzięki uprzejmości pani Karoliny Kolanek - Wrzosek poznali dziś jednego z jej podopiecznych - owczarka niemieckiego, linia użytkowa, o imieniu JOE. Nasz czworonożny przyjaciel co prawda nie jest kundelkiem, ale jak każdy piesek rozkochał w sobie uczniów.
Podczas spotkania pani Karolina opowiadała o zwyczajach, upodobaniach, tresurze i przeznaczeniu psów. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali słów treserki, poznając nowe, nieznane dotąd fakty. Chętne dzieci miały możliwość, z zachowaniem całkowitego bezpieczeństwa, pogłaskać psa oraz nakarmić go.
To była bardzo pouczająca, ciekawa lekcja. Dostarczyła uczniom wiele wrażeń, ale nauczyła także dzieci, że pies to nie zabawka. Psy to wierni przyjaciele i opiekunowie człowieka. 

PRZERWA NA CZYTANIE

24 października nasza szkoła wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Celem akcji jest:
- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
- integracja środowiska lokalnego;
- pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe.
Niezależnie od akcji zachęcamy do robienia przerw na czytanie w każdej sytuacji i każdym miejscu. 

STACJA WARSZAWA

Wybór Warszawy jako kierunku szkolnej wycieczki jest bardzo trafny. Stolica kraju jest bowiem miejscem, które zobaczyć musi każdy.
Warszawska Starówka, Zamek królewski, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza to jedne z wielu punktów pierwszej części wycieczki, w której uczestniczyli uczniowie klas II i III.
W jej kolejnej odsłonie stolicy uczniowie zwiedzali Stadion Narodowy. Szatnia Reprezentacji Polski, płyta boiska, trybuny, loża i tunel VIP to prawdziwa gratka dla naszych uczniów - fanów piłki nożnej i naszej reprezentacji.
Podsumowaniem wycieczki było podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury.
Na mapie edukacyjnej Warszawy można znaleźć dużo inspirujących miejsc. Mamy nadzieję, że wczorajsza wycieczka była tylko wstępem do dalszego zwiedzania naszej pięknej i inspirującej stolicy. 

ZAWODY SPORTOWE W UNIHOKEJA

20 października, w piątkowe przedpołudnie chłopcy z naszej szkoły rywalizowali w zawodach sportowych w unihokeja. Rozgrywki miały miejsce w Białej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po ciężkich " bojach" nasi chłopcy wywalczyli wysokie drugie miejsce. Duże brawa dla chłopaków. 

Wycieczka do Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu

„Milczenie świata doprowadziło do Auschwitz.
Obojętność świata doprowadziła do Auschwitz.
Światowy antysemityzm doprowadził do Auschwitz.
Nie pozwólcie, aby to się powtórzyło.”
Roland S. Lauder

18 października uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w przejmującej wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, utworzonego w 1947 r. staraniem byłych więźniów KL Auschwitz. Celem jego powstania było zachowanie „po wsze czasy” pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Był to wyjazd pełen trudnych emocji i przeżyć, które są potrzebne po to, by nie zapomnieć….
W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili i zapoznali się z historią kompleksu Muzeum Zamkowego w Pszczynie. 

WYCIECZKA DO 32. BAZY LOTNICTWA TAKTYCZNEGO W ŁASKU

19 października uczniowie klasy 5 i 6 mieli niecodzienną okazję zwiedzić 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, która pełni ważną funkcję w systemie obronnym kraju.
Uczniowie poznali specyfikę pracy strażaków Wojskowej Straży Pożarnej oraz wyposażenie wozów strażackich. Duże wrażenie zrobiła wystawa samolotów Grupy Archeo, gdzie można było obejrzeć odrzutowe samoloty myśliwskie MIG-29, szkolno-bojowe samoloty Iskra i Orlik oraz zasiąść w kabinie pilota wojskowego śmigłowca. Głównym punktem programu był pobyt w szatni, przymiarki strojów pilotów i wizyta w hangarze, gdzie stacjonują wielozadaniowe myśliwce F-16.
To była wyjątkowa okazja do poznania tajników pracy strażaków, pilotów i żołnierzy, którzy zawsze stoją na straży naszego bezpieczeństwa. 

Dzień Krajobrazu

18 października w związku z Dniem Krajobrazu, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w plenerze malarskim, uwieczniając piękno naszego nadwarciańskiego krajobrazu.
Wbrew obawom pogoda dopisała, humory również, a zwieńczeniem trzygodzinnej pracy były przepiękne pejzaże naszych uczniów.