Aktualności

24 listopada w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa, a zorganizował ją Samorząd Szkolny.
W trakcie zabawy odbywały się różnego rodzaju konkursy prowadzone przez DJ-a oraz samorząd. Uczniowie mogli sobie wywróżyć swoja bliższą i dalszą przyszłość w przygotowanym przez uczennice klasy VIII salonie wróżb. W chwilach odpoczynku można było skorzystać z kawiarenki. aby się posilić i ugasić pragnienie. Niewątpliwą atrakcją oprócz wróżb była jak zawsze niezawodna fotobudka.

W ramach realizacji projektu „Cztery pory roku w mojej miejscowości" uczniowie klasy I zwiedzili Ośrodek Wypoczynkowy Politechniki Łódzkiej zwany „Dworkiem”. Dworek w Konopnicy to wizytówka naszej miejscowości. Mieści się w zabytkowym pałacu z połowy XIX w., należącym do rodu Konopnickich, położonym w pięknym, zadbanym parku.
Dzięki uprzejmości Pani Pauliny Domańskiej mogliśmy dziś zwiedzić wszystkie zakamarki tego wyjątkowego miejsca, poznać jego historię i związane z Dworkiem ciekawostki.
Ozdobą pałacu jest trzykondygnacyjna baszta, na którą udało nam się dziś wejść. Z okna pokoiku usytuowanego na samej górze baszty rozciąga się piękny widok na park oraz wszystkim dobrze znaną Jaskółkę, znajdującą się przed wejściem na teren pałacu.
Podsumowaniem dzisiejszej wizyty były piękne prace plastyczne wykonane przez pierwszoklasistów. Jesteśmy przekonani, że to nie ostatnia nasza wizyta w Dworku.

W ramach projektu uczniowie klasy III poznają pracę Dyrektora GCKiBP i zawód bibliotekarza. Jak wiemy jedną ze sprawdzonych form rozwijania u dzieci zainteresowania książką jest organizowanie zajęć bibliotecznych. Zajęcia miały na celu przybliżyć dzieciom ten zawód oraz funkcjonowanie biblioteki. Uczniowie poznali zasady korzystania z książek i zalety tego zawodu. Dowiedzieli się ciekawych informacji ma temat zrządzania placówką przez panią dyrektor Annę Krześniak oraz o odzialalności artystycznej ,rozrywkach, i rekreacji a także ile pracy i wysiłku trzeba włożyć aby placówka prawidłowo funkcjonowała. Spotkanie było bardzo ciekawe i interesujące.

"Podaruj Dzieciom Uśmiech" to akcja zorganizowana przez Radę Rodziców naszej szkoły. Dziś każdy uczeń i przedszkolak otrzymał słodki upominek. Ta miła niespodzianka sprawiła, że każdy poczuł się wyjątkowo, a na twarzach dzieci mimo pochmurnej pogody zagościł uśmiech.
Dziękujemy Radzie rodziców za miły gest i ufundowanie słodkości.

18 listopada 4 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w II Gminnym Konkursie Piosenki Profilaktycznej, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rychłocicach. Celem konkursu było napisanie i wykonanie piosenki zawierającej treści walki z uzależnieniami, propagowanie zdrowego stylu życia oraz integracja środowisk szkolnych z terenu naszej gminy.
Nasze uczennice godnie reprezentowały swoją szkołę zdobywając dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe.
W młodszej kategorii wiekowej (klasy I-IV) nasze reprezentantki zajęły następujące miejsca:
I miejsce zdobyła Maria Pierzchnica z klasy II
III miejsce zajęła Zofia Kubalczyk z klasy IV
W starszej kategorii wiekowej (klasy V-VIII) nasze uczennice Maja Goral i Dagmara Wąsowska z klasy VI otrzymały wyróżnienia.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym dziewczynkom serdecznie gratulujemy!

Szkoła Podstawowa im. 72 Pułku Piechoty Radom w Konopnicy wspiera chorego Jasia!
Dziękujemy za nominację:
Informujemy, że zadanie wykonane!
https://www.facebook.com/100057594604917/videos/1776232079443495

16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r, z inicjatywy UNESCO.
Czym jest tolerancja?
Tolerancja polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowości, ale również dla każdego, różnego od nas człowieka. A zatem termin tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem poglądów, pochodzenia, opinii, upodobań itd. Innymi słowy tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, którzy maja odmienny styl życia od naszego.
Z tej okazji w naszej szkole w klasach I-III zajęcia dla uczniów przeprowadziła pani Katarzyna Helińska – pedagog specjalny. Dzieci uczyły się poszanowania uczuć, prawidłowych postaw społecznych oraz akceptowania odmienności innych ludzi. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna i potrzebna jest nasza różnorodność poprzez porównanie tolerancji do parzenia herbaty.
Pedagog specjalny - p. Elżbieta Janucik przeprowadziła warsztaty edukacyjne pt: „Bądź tolerancyjny wobec innych”, w których wzięli udział uczniowie klasy IV i V. W klasach starszych tematykę tolerancji podjęli wychowawcy podczas godzin wychowawczych. Na korytarzu szkolnym wykonana została gazetka tematyczna.

YDZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA - PODSUMOWANIE
W dniach od 8 do 14 listopada w naszej szkole zorganizowany został Tydzień zdrowego jedzenia. Głównym celem było kształtowanie zmian nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie ucznia.
Uczniowie klas I-VIII aktywnie włączyli się w akcję propagowania zdrowego stylu życia przygotowując szereg prozdrowotnych działań tj.:, „Zdrowie na talerzu” - prezentacje i gazetki tematyczne, spotkanie z dietetykiem panią Martą Ciapczynską https://ciapczynska.dobrydietetyk.pl/, czy kulinarne potyczki klasowe.
Pomysłowością wykazał się również samorząd szkolny organizując zdrową przerwę i częstując uczniów owocami, a także uczniowie klasy II, którzy na lekcji języka angielskiego przygotowali fantastyczny plakat promujący zdrowe nawyki żywieniowe.

Co roku, 14 listopada obchodzimy nietypowe święto - Międzynarodowy Dzień Łamańców Języków. Łamaniec językowy to nic innego jak trudna do wymówienia fraza. Może opierać się na specjalnej konstrukcji, np. grze słów.
W języku polskim łamańców językowych nie brakuje. Próba ich wymówienia to świetna zabawa, a jednocześnie doskonałe ćwiczenie artykulacyjne.
Do podjęcia wyzwania i zmierzenia się z łamańcami zachęcała dziś uczniów pani Anna Wesołowska-logopeda. Do wspólnej zabawy przyłączyli się również nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły. Językowe łamańce wszystkim przypadły do gustu, choć chwilami naprawdę można było połamać sobie język.

Jak co roku cała społeczność naszej szkoły uczciła rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej doniosłej uroczystości brali udział przedstawiciele władz i instytucji samorządowych na czele z Wójtem Gminy Konopnica Grzegorzem Turalczykiem. Przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu płk Daniel Jurewicz oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku: mjr Dariusz Rozkosz oraz por. Piotr Nagórny. Kapelan parafii wojskowej w Łasku mjr Marek Bolanowski, ksiądz proboszcz Mariusz Nabiałek, Agenci Specjalni biura dochodzeń działań specjalnych sił powietrznych USA: kapitan Michael Youngblood, staf sierżant Joshua Klipeck, master sierżant Tyler Gann. Dyrektorzy banków, instytucji, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, radni i sołtysi z terenu gminy, przedstawiciele stowarzyszeń, oraz straży pożarnej.
Druga część obchodów miała natomiast miejsce w GCKiBP w Konopnicy, gdzie wystawiono przedstawienie patriotyczne w wykonaniu naszych nauczycieli, uczniów i rodziców.

Jedną z ważnych aktywności człowieka jest jego poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty i rodziny. Wychowanie patriotyczne i edukacja regionalna kształtują osobowość małego człowieka, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat wyposażać dziecko w wiedzę o najbliższym środowisku.
„Zabytkowe miejsca” to jedno z zadań projektu, które zrealizowali dziś uczniowie klasy I udając się z wizytą do serca naszej miejscowości jakim jest kościół parafialny pw. św. Rocha w Konopnicy. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza, Mariusza Nabiałka mieliśmy ogromną przyjemność poznać nasz kościół z zupełnie innej perspektywy, jako miejsce zadumy i modlitwy, ale przede wszystkim jako miejsce otwarte na człowieka. Mieliśmy dziś okazję zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie są dla nas dostępne. Przyjrzeć się z bliska temu czemu przyglądamy się z kościelnej ławy. Ta perspektywa była zupełnie odmienna od tej którą znaliśmy dotychczas. Ksiądz proboszcz przekazał nam także mnóstwo cennych informacji na temat historii naszego kościoła, a wszystko to było źródłem niezmiernego zaciekawienia i fascynacji.
RODZICE I OPIEKUNOWIE PRAWNI
Podczas poważnych awarii reaktorów jądrowych może dojść do uwolnienia radioaktywnego jodu. Substancja ta po przedostaniu się do ciała gromadzi się w tarczycy i wywołuje tam wysokie lokalne obciążenie promieniowaniem.
Odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu wypełni tarczycę stabilnym jodem, zapobiegając nagromadzeniu się w niej jodu radioaktywnego. W ten sposób napromieniowanie tarczycy i wystąpienie wywołanego promieniowaniem raka tarczycy zostanie zminimalizowane praktycznie do zera. Warunkiem tego jest jednak przyjęcie tabletek z jodkiem potasu przed wystąpieniem radioaktywnej chmury.
Tylko odpowiednio wczesne przyjęcie tabletek z jodkiem potasu zapewni bardzo skuteczną ochronę przed popromiennym rakiem tarczycy.
Mając na uwadze przeciwwskazania do przyjmowania tabletek jodku potasu – a jednocześnie – w celu zagwarantowania przyjęcia przez dziecko w odpowiednim czasie tabletek z jodkiem potasu w szkołach, przedszkolach itp. koniecznym staje się wcześniejsze uzyskanie Państwa zgody na wydanie Waszemu dziecku tabletki.
W przypadku awarii reaktora jądrowego tabletki z jodkiem potasu są wydawane tylko na wyraźne zalecenia stosownych urzędów ochrony zdrowia.
Poniżej w postaci linków zamieszczamy stosowne informacje i dokumenty.

Jak co roku przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych groby byłych kolegów – żandarmów, a także mogiły żołnierzy na Cmentarzu Wojennym w Konopnicy odwiedziła Delegacja Wydziału Żandarmerii Wojskowej z Łasku, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, a także władze Szkoły Podstawowej w Konopnicy.
Hołd poległym oddali: Komendant Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku– mjr Dariusz Rozkosz, Zastępca Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku – por. Piotr Nagórny, Kapelan Garnizonu Łask – Ks. mjr Marek Bolanowski, Zastępca Szefa WCR w Sieradzu mjr Ryszard Śniegoski, oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Konopnicy pan Michał Janik.
To było wzruszające i doniosłe wydarzenie. Zapalone znicze i pozostawione kwiaty to symbol, iż pamięć o poległych żandarmach oraz żołnierzach 72 Pułku Piechoty Radom w Konopnicy jest wciąż żywa.