Aktualności

Pasowanie na ucznia to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które we wrześniu dopiero co rozpoczęło naukę w szkole podstawowej. To ważny moment zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy z zapartym tchem obserwują poczynania dzieci i kibicują im w biegu po wiedzę i nowe doświadczenia.
W naszej szkole ślubowanie pierwszoklasistów odbyło się w miniony piątek, 28 października. W tym ważnym dniu pierwszakom towarzyszyli rodzice, starsi koledzy i koleżanki oraz zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Konopnica Mateusz Drab, Przewodnicząca Komisji Oświaty Agata Grondowa, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kałuda, Dyrektor GCKiBP Anna Krześniak, Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Borek, oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego.

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla ucnziów klas I - III, którego celem było uwrażliwienie na piękno jesiennego krajobrazu, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych dzieci oraz zachęcanie do obserwacji przyrodniczych w najbliższym otoczeniu. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Komisja konkursowa podczas oceny prac brała pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, ciekawe przedstawienie tematu oraz samodzielność wykonania pracy przez dziecko.
Wszystkie prace są piękne i zasługują na słowa uznania, jednak po długiej naradzie komisja konkursowa nagrodziła i wyróżniła następujące osoby:
I miejsce – Hanna Łudczak
II miejsce –Lena Krzemińska
III miejsce – Maria Pierzchnica
Wyróżnienia – Tomasz Górczyński, Antoni Góra, Lena Gołębiowska, Natalia Uryszek, Julian Sujka, Filip Pietras, Adam Borek, Jan Biniek, Nadia Mielczarek Mija Szerszeń, Aleksandra Kaplita, Jakub Kurowski Sandra Helińska
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za wzięcie udziału w konkursie .

21 października uczniowie z klas drugich: Natalia Uryszek i Hubert Wlaźlak uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Sprawności Fizycznej oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie realizowanym w ramach działań profilaktycznych pod nazwą "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". Konkurs odbył się w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu.
Konkurs dzielił się na dwa etapy. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugą część konkursu stanowił tor przeszkód, podczas którego uczniowie musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną oraz szybkością.
Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi oraz torem przeszkód. Ostatecznie jury wyłoniło trzy pierwsze miejsca spośród 17 drużyn. Natalia i Hubert zajęli zaszczytne III miejsce! Jesteśmy z nich bardzo dumni!
Gratulacje i wielkie brawa!

We wtorek, 18 października 2022 roku, uczniowie klas ósmych, którzy przygotowują się do podjęcia jednej z najważniejszych decyzji w życiu, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Wieluniu i wieluńską Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Przygotowana przez Panią prowadzącą gra dydaktyczna z pewnością pomoże młodym ludziom w ukierunkowaniu swoich planów edukacyjnych i zawodowych.

Uczniowie klas I-III odwiedzili Szkółkę Leśną Borowiny i uczestniczyli w lekcji edukacyjnej prowadzonej przez wykwalifikowanego pracownika nadleśnictwa.
Na ścieżce edukacyjnej „Opowieść Bielika" dzieci dowiedziały się, jakie zwierzęta, rośliny i owady żyją w naszych lasach. Określali wiek ściętego drzewa, rozpoznawali grzyby jadalne i trujące, dowiadywali się, jak powstaje węgiel, a także czym są odnawialne źródła energii.
Atrakcją i wyczekiwanym przez wielu momentem było pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Po kilku godzinach spędzonych na świeżym powietrzu z nauką przez zabawę, ciężko było wrócić do domów, a uczniowie deklarowali rychły powrót do Szkółki Leśnej Borowiny.

Uczniów klas IV-VIII naszej szkoły odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu. Tematem spotkania była odpowiedzialność prawna za popełnione czyny osób nieletnich.
Głównym celem spotkania było zapoznanie młodzieży z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Policjanci rozmawiali o zagrożeniach jakie niesie ze sobą stosowanie różnego rodzaju używek a w szczególności e-papierosów. Podczas spotkania, uczniowie dowiedzieli się jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie oraz poznali konsekwencje popełniania czynów zabronionych. Omówione zostały również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd oraz rodzaje placówek resocjalizacyjnych w środowisku otwartym, jak również zamkniętym. Uczniowie zostali poinformowani, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.

W naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
Celem zajęć było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
Warsztaty poprowadziła Pani Michali Torczyńska - przedstawicielka OSP w Konopnicy.
Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia.
Pod okiem Pani Michaliny Torczyńskiej, Marty Sibiak i Małgorzaty Osumek, a także przedstawicielki MDP w Konopnicy Darii Baranowskiej dzieci ćwiczyły: ocenę stanu poszkodowanego, umiejętność skutecznego wzywania pomocy, zastosowania pozycji bocznej bezpiecznej oraz postępowania przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo – oddechowa -RKO). Swoją wiedzą mogą teraz podzielić się z innymi.
W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym.
Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Dzień Edukacji Narodowej to niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla nauczycieli, ale także dla całej społeczności szkolnej. W naszej szkole akademia z okazji tego święta odbyła się w czwartek, 13 października w sali sportowej szkoły.
Uroczystość oficjalnie otworzył dyrektor szkoły Michał Janik, który powitał gości i złożył wszystkim pracownikom podziękowania za wspólne budowanie "niesamowitego kapitału jakim jest wiedza". Dyrektor w swoim przemówieniu podziękował za współpracę pani Joannie Urbaniak, która przez kilka lat działała na rzecz naszej szkoły jako przewodniczącą Rady Rodziców, jednocześnie witając na tym stanowisku i życząc sukcesów panią Agnieszkę Borek.
Ciepłe słowa do nauczycieli i pracowników skierował także wójt Gminy Konopnica pan Grzegorz Turalczyk, Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Agata Grondowa, oraz Przewodniczący Rady Gminy pan Andrzej Kałuda.

11 października w siedzibie PMDKiS w Wieluniu podsumowano sportowe osiągnięcia szkół w roku szkolnym 2021/22. Wyniki omówili działacze Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Wieluniu. Z rąk starosty Marka Kielera i prezesa PSZS Marka Stasiaka okolicznościowe puchary i dyplomy odebrali dyrektorzy szkół.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasza szkoła zajęła III miejsce we współzawodnictwie szkół podstawowych „Igrzyska dzieci” w kategorii dziewcząt oraz VI miejsce we współzawodnictwie szkół podstawowych „Igrzyska dzieci” w kategorii chłopców w ramach Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w roku szkolnym 2021/2022.

W naszej szkole odbyły się długo wyczekiwane warsztaty sportowo – edukacyjne Pho3nix Kids w ramach projektu dla 100 najbardziej zaangażowanych szkół podstawowych promujących aktywność fizyczną w Polsce.
Nasza szkoła uplasowała się na zaszczytnym 2. miejscu spośród 1000 szkół biorących udział w sportowych wyzwaniach na najbardziej inspirującą do aktywności fizycznej szkołę w Polsce!
Gościem specjalnym warsztatów była KATARZYNA BACHLEDA-CURUŚ, którą osobiście przywitał Wójt Gminy Konopnica, Pan Grzegorz Turalczyk oraz Dyrektor Szkoły, Pan Michał Janik.
To jedna z najbardziej utytułowanych kobiet polskiego sportu. Najwybitniejsza polska panczenistka w historii. Pięciokrotnie wystąpiła na zimowych Igrzyskach Olimpijskich.
Na koncie ma srebrny i brązowy medal olimpijski oraz krążek z mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim.

Szanowni Państwo!
Miło nam poinformować, iż w roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła była objęta wsparciem Szkoły Ćwiczeń PROEM EDU - pierwszej w województwie łódzkim szkoły ćwiczeń!!!
Głównym celem projektu "Szkoła Ćwiczeń Proem Edu" było zwiększenie wykorzystania systemu wspomagania szkół w zakresie rozwoju u uczniów kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy oraz zwiększenie wykorzystania przez szkoły i placówki edukacyjne innowacyjnych metod wspierających proces nauczania.
Ciągła potrzeba doskonalenia i zaangażowanie kadry pedagogicznej zapewnia naszym uczniom wysoki poziom zajęć dydaktycznych i różnorodne formy pracy. Wspólnie tworzymy przyjazną atmosferę, sprzyjającą ich wszechstronnemu rozwojowi, zapewniamy poczucie bezpieczeństwa, a także uczymy pozytywnego i twórczego myślenia.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci została w naszej szkole przeprowadzona próbna ewakuacja uczniów oraz pracowników szkoły. Uczniowie wraz z nauczycielami bez paniki, szybko opuścili miejsce zagrożenia.
Próbna ewakuacja to bardzo ważny element, który przygotowuje nas do odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia.
Dziękujemy Jednostkom Straży Pożarnej w Szynkielowie, Rychłocicach i Konopnicy za przeprowadzoną akcję.

Dzień Chłopaka w naszej szkole miał smak truskawkowej galaretki, bitej śmietany i pysznych gofrów. Wszystko to za sprawą kawiarenki zorganizowanej przez samorząd uczniowski.
Dziś nikt nie chodził z pustym brzuchem, a bogata oferta zaspokoiła każde wymagające podniebienie.
Chłopcy tradycyjnie zostali także obdarowani upominkami przez swoje koleżanki z klasy, a z inicjatywy samorządu otrzymali bon uprawniający do 1 dniowego lenistwa i nie odpytywania przez nauczycieli.