Aktualności

WF inaczej


Laser-Run to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. To połączenie biegania i strzelania z pistoletu laserowego do celu. Jest jedną z konkurencji składających się na pięciobój nowoczesny – to także jedna z najmłodszych olimpijskich dyscyplin.
Dziś, dzięki uprzejmości przedstawiciela Rajsport Group Sieradz, uczniowie naszej szkoły mogli posmakować tej fantastycznej dyscypliny sportu.
Laser Run To świetne uzupełnienie zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa. Co ważne, nie potrzeba do tego wielkich strzelnic, ani specjalnych urządzeń, wystarczy symulator laserowy. Laser-Run to doskonała zabawa dla każdego, niezależnie od wieku i doświadczenia ze sportem. 

ZAPRASZAMY!


 

POŻEGNANIE LATA NA DWÓCH KÓŁKACH

21 września w ramach zajęć koła turystycznego w klasie 8 odbył się rajd rowerowy. Rajd przebiegł na trasie Konopnica – Szynkielów – Dymek – Bębnów – Osjaków – Konopnica. Całkowita trasa wyniosła w rezultacie około 23 km.
Uczestnicy mogli cieszyć wspaniałą letnią pogodą i napawać się uroczymi krajobrazami. Wszystkim dopisywał dobry nastrój i na szczęście obyło się bez przykrych zdarzeń. 

Wykopki! czyli Dzień Ziemniaka w klasach I-III

Wrzesień i początek października to w kalendarzu rolniczym czas wykopków, czyli zbioru roślin okopowych. 21 września uczniowie klas I-III świętowali dzień ziemniaka w wyjątkowy sposób. Dzięki uprzejmości pani Iwony Rachwalskiej, uczniowie mieli dziś okazję uczestniczyć w tradycyjnych wykopkach i zobaczyć jak kiedyś i dziś wyglądała praca przy zbiorze kartofli. Dzieci miały możliwość ukopać ziemniaki motyką, a także zbierać ręcznie za kopaczką. Poznali także historię ziemniaka, jego uprawę oraz tradycje i zwyczaje związane ze zbiorem tego warzywa.
Kartofel wystąpił także w roli głównego bohatera naszych zabaw i gier sprawnościowych oraz wykorzystany został jako materiał do kreatywnych zajęć plastycznych.
Oczywiście najważniejszym punktem programu było pieczenie kiełbasek w ognisku i zajadanie pysznych, ziemniaczanych potraw przygotowanych przez naszych niezawodnych rodziców. Święto Pieczonego Ziemniaka to doskonała okazja, aby przywrócić do łask i przypomnieć historyczne znaczenie tego cennego produktu spożywczego w naszej kulinarnej kulturze.


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku w naszej szkole odbyło się Sprzątanie Świata. Uczniowie posprzątali obejście szkoły, centrum Konopnicy, plażę oraz drogi wylotowe z miejscowości. Udało się zebrać kilkanaście worków śmieci. Miejmy nadzieję, że w kolejnych latach uczniowie będą mieli mniej pracy i śmieci będzie mniej.


 

WARSZTATY PRZYRODNICZE „OWOCOWA SZKOŁA”

Uczniowie klasy szóstej wzięli udział w bardzo interesujących warsztatach przyrodniczych „Owocowa szkoła” w ramach kampanii edukacyjnej Województwo Łódzkie Ogrodem Polski pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.
W pierwszej części zajęć prowadzący zapoznali uczniów z pojęciem bioróżnorodności, jej znaczeniem w przyrodzie i dla człowieka, przyczynami zmniejszania się lub zanikania niektórych gatunków roślin i zwierząt. Jednym z rozwiązań zwiększającym bioróżnorodność jest budowanie domków dla owadów. Uczniowie wykonali domki, które wypełnili materiałami do zakładania gniazd dla owadów zapylających oraz poznali sekrety z życia owadów.
Ostatnim etapem warsztatów było posadzenie drzew i kwitnących krzewów na skwerkach zielonych wokół szkoły.
To były bardzo ciekawe i pożyteczne warsztaty. 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się dzisiaj spotkanie uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszami Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii w Wieluniu. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w drodze do oraz ze szkoły.
Funkcjonariusze przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podkreślili ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać.
Uczniowie klasy pierwszej otrzymali od funkcjonariuszy kamizelki odblaskowe za co składamy serdeczne podziękowanie.
Mamy nadzieję, iż przekazana wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w codziennej drodze do szkoły. 

NARODOWE CZYTANIE 2023

11 września uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Fragment „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, który wzięliśmy na tapet, opowiadał o początkach rodu Bohatyrowiczów. Starsi uczniowie odczytali nie tylko legendę o Janie o Cecylii, lecz także wysłuchali kilku ciekawostek dotyczących powieści. Młodsi natomiast rozczytywali się w ulubionych tekstach z zakresu literatury dziecięcej. Teksty można było odczytać w wersji papierowej lub elektronicznej z czytnika ebook. Podczas Narodowego Czytania uczniowie zagrali również w grę „Dobble” tematycznie związaną z odczytanym fragmentem, zaś grafiki z kodami QR odsyłały ich do audiobooka i rękopisu powieści.


 

84 lata temu, 3 września 1939 roku, bohaterscy żołnierze 72 Pułku Piechoty „Radom” im. Dionizego Czachowskiego podjęli nierówną walkę z hitlerowskim najeźdźcą i oddali w obronie ojczyzny to, co mieli najcenniejszego – swoje życie. Dziś po raz kolejny oddaliśmy im hołd i uczciliśmy pamięć podczas uroczystych obchodów Dnia Patrona Szkoły, która uświetniła oprawa wojskowa w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Wrocławia oraz kompanii honorowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.
W uroczystości, która rozpoczęła się przemarszem na cmentarz wojenny w Konopnicy, udział wzięło wielu znakomitych gości na czele z panem Marcinem Przydaczem, Sekretarzem Stanu - Szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP –, panem Pawłem Rychlikiem, Posłem na Sejm RP, Panem Piotrem Polakiem, Posłem na Sejm RP, panem Andrzejem Chowisem, radnym sejmiku wojewódzkiego, panem Markiem Kielerem, starostą powiatu wieluńskiego, panią Teresą Wesołowską, wicestarostą powiatu łaskiego, panem Pawłem Okrasą, burmistrzem miasta Wieluń, pułkownikiem Wojciechem Daniłowskim, dowódcą 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, pułkownikiem Danielem Jurewiczem, szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu oraz dowództwem Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku. 

więcej
Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny moment dla całej społeczności szkolnej. 4 września w sali sportowej naszej szkoły odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego roku szkolnego 2023/2024. Uczniów, rodziców i pracowników szkoły powitał dyrektor pan Michał Janik. Ciepłe słowa do wszystkich obecnych skierował także Wójt Gminy Konopnica pan Grzegorz Turalczyk oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Borek. Dzisiejszy dzień był wyjątkowo ważny dla uczniów klasy I którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły. Każdy początek to nowe oczekiwania i plany. Życzymy Wszystkim ich spełnienia i radości z dobrze wykonanych zadań oraz cierpliwości i zapału do nauki i pracy. 

SERDECZNIE WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024! 

Dziś odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Michał Janik, który powitał uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości. Ciepłe słowa do uczniów skierował także wójt Gminy Konopnica Pan Grzegorz Turalczyk, a także przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Borek.
Jak co roku wręczono wyróżnienia Wójta Gminy Konopnica, a także nagrodzono uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce oraz średnią ocen powyżej 5,0.
Tytuł Omnibusa Roku Szkolnego 2022/2023 otrzymały uczennice klasy VIII, Anna Strzała i Martyna Lipińska, które uzyskały imponującą średnią 5,78.
Wręczono także dyplomy i statuetki za osiągnięcia sportowe, czytelnictwo, działalność w szkolnym sklepiku i kole PCK, a także dla laureatów i finalistów konkursów.
Na ręce rodziców zostały złożone listy gratulacyjne oraz podziękowania za zaangażowanie, współprace oraz aktywną działalność na rzecz uczniów i szkoły.
Dzisiejszy dzień był szczególnie ważny dla uczniów klas VIII, którzy pożegnali mury naszej szkoły. Przygotowana część artystyczna dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń, w szczególności absolwentom i ich wychowawczyniom: Pani Annie Lipińskiej i Pani Joannie Janik.
Uroczystego ślubowania Absolwentów dokonał dyrektor szkoły Pan Michał Janik. Odbyło się także uroczyste przekazanie sztandaru naszej szkoły. 


 

więcej
BEZPIECZNE WAKACJE

Przed nami wakacje, dlatego naszą szkołę odwiedzili funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii w Wieluniu aby przypomnieć uczniom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku.
Uczniowie utrwalili sobie zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię, zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób obcych, jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców oraz jak rozważnie korzystać z kąpielisk.
Wakacje to czas beztroskiej zabawy, odpoczynku – nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i innych

. 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2023/2024.

W ostatnim tygodniu zajęć lekcyjnych odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024. Wybory przyjęły w tym roku dość nietypową formę. Na początek została zorganizowana Debata, na której kandydaci do Samorządu mogli zaprezentować siebie i swoje programy wyborcze. Jak zawsze uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i poczuciem humoru. Hasła wyborcze wybrzmiewały na szkolnym korytarzu przez kilka dni.
We wtorek odbyło się tajne głosowanie. Kolejki do lokalu wyborczego tworzyły się już od rana. Każdy pragnął spełnić swój szkolno obywatelski obowiązek i zagłosować na swojego ulubionego kandydata.
Dziś odbyło się uroczyste i oficjalne ogłoszenie wyników.
Oto skład nowego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2023/2024:
Przewodniczący – Marcel Sujka
Zastępca – Anna Gralińska
Członkowie:
Franciszek Kaczmarek
Inga Mucha
Maja Stankowska
Maja Goral
Julia Jastrząbek
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zgodnie z wolą uczniów po raz kolejny zostały Agnieszka Łudczak i Anna Wesołowska. 

"Sekretne życie pszczół" - lekcja przyrody w nowej Ekopracowni.

W nowej ekopracowni: ,, W nadwarciańskim klimacie” odbyły się pierwsze zajęcia dzięki uprzejmości Nadleśniczego Złoczewa Pana Edwarda Janusza, pana Daniela Palmy inż. Nadzoru Nadleśnictwa Złoczewa, Pana Zbigniewa Wzgardy leśniczego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynkielowie.
Przygotowane miejsca przyjaznego pszczołom przyjęło w naszej ekopracowni dwa kierunki – z jednej strony powstała piękna namiastka lasu ze zwierzętami, a z drugiej strony zostały umieszczone wszystkie elementy, które w miejscu takim znaleźć się powinny: ul, wirówki oraz cały sprzęt potrzebny do pracy pszczelarza.
Podczas zajęć uczniowie obejrzeli sprzęt potrzebny do pracy pszczelarza, jak również przez szybkę ula pokazowego mogły zaobserwować życie pszczelej rodziny. Dowiedzieli się o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie oraz jakie produkty powstają dzięki pracy tych pożytecznych owadów. Poznali organizację życia pszczół w ulu, hierarchię i podział zadań, oraz dlaczego pszczoły są ważne dla ekosystemu? Obejrzeli najważniejsze przyrządy pszczelarza tj. podkurzacz, specjalny kapelusz, dymkę, ramkę, plastry miodu. Podczas prezentacji dowiedzieli się, jak powstaje miód oraz zasady zadbania o te najbardziej pożyteczne owady. Temat pszczół wszystkich bardzo zainteresował, uczniowie z ciekawością przyglądali się poszczególnym rekwizytom i zadawali wiele pytań. Strażacy opowiedzieli o pierwszej pomocy przedlekarskiej przy użądleniach przez osy i pszczoły.