Aktualności

Europejski Dzień Logopedy

6 marca to Europejski Dzień Logopedy. To wydarzenie zostało zaakcentowane również w naszej szkole. Zadbała o to nasza szkolna logopedka pani Anna Wesołowska. Na szkolnym korytarzy pojawiła się gazetka zawierające najważniejsze informacje dotyczące pracy logopedy, a także logopedyczny kącik, w którym na każdej przerwie dyżurował logopeda i wspólnie z dziećmi prowadził gry i zabawy logopedyczne.
Na profilu szkoły i oddziałów przedszkolnych pojawiła się gazetka informacyjna dla rodziców dotycząca wad wymowy, sposobów pracy z dzieckiem, propozycji zabaw wpływających na rozwój mowy dziecka oraz wiele innych ważnych informacji.
 

więcej
gratulacje


Sukcesy i podziękowania
2 marca w naszej szkole odbył się apel. Na korytarzu szkolnym zebrali się nauczyciele oraz uczniowie klas IV-VIII. Celem apelu było podsumowanie sukcesów osiągniętych w ostatnim czasie przez naszych uczniów i nauczycieli.
Gratulacje dyrektora szkoły Michała Janika otrzymała pani Anna Lipińska, która zdobyła tytuł Najlepszego Nauczyciela w powiecie wieluńskim w kategorii Nauczyciel klas IV-VIII w Plebiscycie Edukacyjnym zorganizowanym przez Dziennik Łódzki.
Podziękowania otrzymali także uczniowie, którzy aktywnie reprezentują naszą szkołę w konkursach kuratoryjnych, a także nauczyciele za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uczniów.
Szczególne wyróżnienie otrzymała Anna Strzała - uczennica klasy VIII a, która zdobyła awans do wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z chemii do którego przygotowywała się pod okiem pani Aleksandry Gaik.
 


 

więcej
Wycieczka do kręgielni Black w Wieluniu.
Wycieczka do kręgielni Black w Wieluniu.

Inaczej niż zwykle wyglądały zajęcia z wychowania fizycznego w klasie szóstej i siódmej. Uczniowie tych klas, w czwartek  2 marca zamienili salę gimnastyczną na kręgielnię "Black" w Wieluniu. Mieli tam możliwość nauczyć się lub udoskonalić swoje umiejętności gry w kręgle i bilard. W przerwach między rozgrywkami można było posilić się smaczną pizzą .
Wszyscy dobrze się bawili i udowodnili że połączenie przyjemnego z pożytecznym jest możliwe.



 

Konkurs Wiedzy o Obszarach Polarnych
Konkurs Wiedzy o Obszarach Polarnych

28 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki odbył się „Konkurs Wiedzy o Obszarach Polarnych” dla` uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych.
Koordynatorem konkursu był Bogusław Kurzyński.
Możemy pochwalić się sukcesem naszego ucznia Nikodema Piaszczyńskiego, który okazał się zwycięzcą w swojej kategorii. Należy wspomnieć, że Nikodem był najmłodszym uczestnikiem konkursu – Gratulujemy!!!
Konkurs poprzedził i zakończył ciekawy wykład uczestnika wielu polarnych wypraw dr Jerzego Giżejewskiego zatytułowany „Polarne opowieści na długie zimowe wieczory”
Jeszcze raz gratulujemy.



 

Zima w obiektywie
apel pokoju
apel pokoju


24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest jednak uczniom dobrze znany, gdyż w wielu klasach również w naszej szkole w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy.
Na znak solidarności w Ukrainą w naszej szkole odbył się dziś apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski, który był wyrazem naszego wspólnego sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa jakie wojna za sobą niesie. Podczas apelu głos zabrał dyrektor szkoły Michał Janik przypominając nam, że miniony rok to czas cierpienia, nadziei i ludzkiego wsparcia, którego byliśmy częścią.
Głównym elementem apelu było wspólne odśpiewanie, w ramach ogólnopolskiej akcji „apel pokoju” zainicjowanej przez Koalicję Sztuka Uczenia, pieśni „Drzewo pokoju” jako symbolu dziecięcego polsko-ukraińskiego wołania o pokój.
Na zakończenie nasi ukraińscy uczniowie wykonali pieśń „Czerwona Kalina” będącą od początku wojny symbolem walki Ukraińców o niepodległość.



 

POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI
POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI

Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym.
23 lutego naszą szkołę odwiedziła „Grupa Zaelektryzowani”. Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem, pozyskiwanie wodoru z wody, wybuchowe spalanie wodoru.
Uczniowie, a także najstarsze przedszkolaki mogli aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem oglądali eksperymenty, a pokaz okazał się prawdziwym przykładem nauki przez zabawę.
 


 

ale kosmos!
ale kosmos!

21 lutego do naszej szkoły zawitało mobilne planetarium. Uczniowie młodszych i starszych klas mieli możliwość obejrzeć film w najnowszej technologii 360 st., która zabrała ich w niezwykłą podróż po wspaniałych miejscach w kosmosie. W specjalnym namiocie w kształcie kopuły uczniowie mieli wrażenie, jakby podróżowali po galaktyce.


 

Międzynarodowy dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Święto to przypomina o różnorodności językowej, a także o tym, iż język to narzędzie rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzi. Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę na potrzebę troski o język ojczysty.
W naszej szkole uczniowie z klas I-VIII aktywnie włączyli się w realizację zadań związanych z językiem polskim. Rozwiązywali zagadki i quizy językowe, tworzyli lapbooki "Poprawna polszczyzna", powstały mapy mentalne - skojarzenia dotyczące języka, za pomocą kodów QR poznawali znaczenie trudnych polskich słów. Dużą uwagę zwróciliśmy również na polską ortografię.



 

więcej
Konkurs plastyczny

15 lutego br. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny zorganizowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu pod hasłem "Czad - cichy zabójca".
Tematykę związaną z zagrożeniem występowania tlenku węgla (czadu) przybliżył asp. sztab. Maciej Dura. Uczniowie dowiedzieli się, że czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym – przez to tak bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”. Konkurs był dobrą okazją do zainteresowania tematem dzieci, których właściwa postawa oraz świadomość zagrożenia jakie niesie tlenek węgla, mogą uratować życie i zdrowie najbliższych.
 


 

więcej
WALENTYNKOWY PRZEGLĄD TALENTÓW W KLASACH I-III
WALENTYNKOWY PRZEGLĄD TALENTÓW W KLASACH I-III

W klasach I-III odbył się Walentynkowy Przegląd Talentów. Do udziału zgłosiło się wielu uczniów, a umiejętności, które zaprezentowali przeszły nasze oczekiwania. Uczestnicy otrzymali wolną rękę w prezentacji swych pasji i talentów, jedynym ograniczeniem były zasady bezpieczeństwa i dobrego wychowania. Publiczność mogła zachwycić się występami wokalnymi, recytatorskimi, tanecznymi, grą na instrumencie, a także talentami plastycznymi.
 


 

MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY W KLASACH I-III
MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY W KLASACH I-III

Pizza to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań na świecie dlatego też nie bez powodu doczekało się swojego święta jakim jest Światowy Dzień Pizzy obchodzony 9 lutego. Uczniowie klas I-III nie mogli przejść obojętnie obok tego dnia dlatego wspólnie z wychowawcami udali się do nowo otwartej pizzerii Pizzeria IN DUE w Konopnicy. Było smacznie i wesoło.


 

WALENTYNKI
WALENTYNKI

Poczta Walentynkowa to coroczna tradycja naszej szkoły, a jej organizatorem jest Samorząd Szkolny. Również w tym roku uczniowie pamiętali o dniu zakochanych. Każdy z uczniów przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy, a kartki zostały doręczone do adresatów. Wszystkie były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane. Walentynki trafiły także do dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły. Samorząd Szkolny zadbał, aby dla każdego ten dzień był wyjątkowy. Również z inicjatywy Samorządu Szkolnego po raz kolejny zostało zorganizowane popołudniowe spotkanie z filmem. Tym razem był to Walentynkowy Wieczór Kinowy dla klas IV-VIII, a wybór padł na wszystkim dobrze znany film „Zakochany Kundel”. Dodatkową atrakcją była sesja w walentynkowej fotobudce, a posiadacze telefonów komórkowych za pomocą kodów QR poznawali autorów cytatów o miłości.


 

Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny na szczeblu gminnym
Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny na szczeblu gminnym

W dniu dzisiejszym nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego "Strażacy chronią lasy - lasy chronią klimat! Jestem odpowiedzialny z natury, czuję klimat." na szczeblu gminnym. Przedstawiciele Gminnego Zarządu OSP w Konopnicy pan Grzegorz Turalczyk i pan Leszek Graczyk wręczyli uczestnikom nagrody.
W kategorii klas I-III nagrody otrzymali:
• Lena Krzemińska
• Iga Adamska
W kategorii klas V-VII
• Wojciech Jagieniak
• Nikodem Piaszczyński
• Maja Stankowska
Gratulujemy!



 

Dzień Bezpiecznego Internetu

W lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to święto celebrowane w całej Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma zwrócić uwagę na kwestię dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W naszej szkole obchody DBI będą trwać cały tydzień. Uczniowie wszystkich klas wezmą udział w zajęciach online prowadzonych przez specjalistów i dostosowanych do wieku i potrzeb dzieci. Dla młodszych kolegów z klas I – III szóstoklasiści przygotowali zajęcia warsztatowe poświęcone tej tematyce. Ważnych informacji uczniowie będą mogli dowiedzieć się również podczas zajęć wychowawczych i informatyki oraz podczas zajęć świetlicowych, gdzie relizowany jest projekt "Asy Internetu".



 

więcej