Aktualności

Najlepsza Interpretacja wierszy Aleksandra Fredry - konkurs recytatorski w GCKiBP w Konopnicy.
Najlepsza Interpretacja wierszy Aleksandra Fredry - konkurs recytatorski w GCKiBP w Konopnicy.

W podróż do świata twórczości Fredry przenieśli się uczniowie naszej szkoły. Ich uczestnictwo w Gminnym Konkursie na Najlepszą Interpretację Aleksandra Fredry było nie tylko doskonałą lekcją, lecz także świetną zabawą.
W kategorii klas I-III przyznano następujące nagrody:
I miejsce: trio w składzie: Iga Adamska, Sandra Helińska i Lena Zielińska.
II miejsce zajęło trio: Jan Gaik, Jan Zagórny i Alicja Foltyńska.
III miejsce zajął duet: Hania Domańska i Nina Błaszczyk.
W kategorii klas IV-VI:
I miejsce przypadło zdolnej czwórce: Julii Jastrząbek, Ani Gralińskiej, Mai Goral i Marcelowi Sujce.
W tej kategorii przyznano wyróżnienie dla: Amelii Bereś, Nikoli Gaik, Piotra Gorala, Kornelii Muchy i Oli Bonieckiej.
Nagrodę specjalną otrzymała Maria Pierzchnica.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczniów - reprezentantów naszej szkoły. 

MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS "EKOSKRZATY NA START"
 MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS

16.05.2023 r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Konopnicy odbył się Międzypowiatowy Konkurs „Ekoskrzaty na start”. Wzięli w nim udział uczniowie klas III ze szkół podstawowych w Burzeninie, Ostrówku, Rychłocicach i Konopnicy.
Konkurs rozpoczął się od powitania uczestników i przybliżenia idei konkursu przez dyrektora szkoły pana Michała Janika. Nad przebiegiem konkursu czuwały szkolne Skrzaty. Uczniowie zmagali się z zadaniami w czterech etapach konkursu, rozwiązując zadania z języka polskiego, przyrody, matematyki oraz zadania sportowe. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji sportowych czuwały, wytypowane do tego zadania przez organizatora konkursu, uczennice starszych klas. Wszyscy wykazali się ogromnym zasobem wiedzy oraz umiejętnością radzenia sobie z różnymi typami zadań.
Laureaci konkursu:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Konopnicy
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Ostrówku
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Burzeninie
Zwycięzcy otrzymali statuetki oraz dyplomy, które wręczyli: dyrektor szkoły Michał Janik oraz v-ce dyrektor Julita Zgondek. Spotkanie dostarczyło zarówno uczestnikom jak i wychowawcom mnóstwa emocji. Mimo zaciętej rywalizacji konkurs upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. 

Wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy


„I cóż mi więcej trzeba? Warszawa, ja i ty, a w górze błękit nieba….”
11 maja stolica przywitała uczniów piękną, słoneczną pogodą. Swoją przygodę z Warszawą rozpoczęli od spaceru po Starym Mieście. W klimatycznym, przesiąkniętym historią nastroju, podziwiali uroki przepięknej Starówki, a w dali już kusił ich Stadion Narodowy – kolejny punkt wycieczki. Na tę część programu czekali nie tylko fani piłki nożnej. Ogrom trybun, płyta boiska, szatnia kadry narodowej, miejsce odnowy biologicznej piłkarzy wywołały mnóstwo emocji i wrażeń.
Wreszcie przyszedł czas na kulminację wycieczki – Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie wpadli w wir eksperymentów, doświadczeń, obserwacji. Mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, wiedzę, siłę, równowagę, poczucie rytmu. Niektórzy odważyli się nawet na rozmowę z samym Mikołajem Kopernikiem, który chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Trzeba zaznaczyć, że Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą jego śmierci.
Po dniu pełnym wrażeń, opaleni i zadowoleni wrócili szczęśliwie do Konopnicy.
 

Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w Piłce Nożnej
Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w Piłce Nożnej

Po raz kolejny nasza szkoła była organizatorem Mistrzostw Powiatu Wieluńskiego w Piłce Nożnej zarówno chłopców jak i dziewcząt. Na stadionie MLKSU w środę grały dziewczyny, a w czwartek chłopcy. Zarówno jedna i druga reprezentacja pokazała prawdziwą wolę walki. Ostatecznie chłopcy zajęli trzecie miejsce, a dziewczęta pierwsze i tym samym będą reprezentować nasz powiat na półfinałach wojewódzkich. 

Spotkanie ze stomatologiem dla klas I-III
 Spotkanie ze stomatologiem dla klas I-III

Wszyscy uczniowie wiedzą, jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za wiele. Dlatego też odwiedziła nas lek. dent. Joanna Bobrowska z BeHappy Gabinet Stomatologiczny Joanna Bobrowska.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali pogadanki na temat właściwej higieny jamy ustnej oraz pracy stomatologa. Było to wartościowe spotkanie, podczas którego uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat dbałości o piękny i zdrowy uśmiech. 

Lekcja w muzeum
 Lekcja w muzeum

Uczniowie z klas I-III uczestniczyli w niecodziennych warsztatach, które w bardzo ciekawy sposób przybliżyły im dawne życie ludzi i zwierząt.
Dzieci mogły własnoręcznie wykonać pradawną biżuterię uczestnicząc w warsztatach z zakresu archeologii pod hasłem "Wyrób biżuterii pradziejowej". Poznali również życie zwierząt żyjących w odległych czasach biorąc udział w zajęciach z wykorzystaniem megaklocków. Zajęcia nosiły tytuł "Jak św. Wojciech węże z kamienia zaklinał. Legenda o świętym Wojciechu wraz z malowaniem gipsowych amonitów". Oczywiście po skończonych warsztatach mogły oczywiście zabrać ze sobą wytworzone przez siebie prace.
Dzisiejsza lekcja w muzeum została sfinansowana przez Gminną Komisję d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działająca w Gminie Konopnica.
 


 

Piłka Nożna Dziewcząt
Piłka Nożna Dziewcząt

Na stadionie w Konopnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wieluńskiego w Piłce Nożnej Dziewcząt w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z obu klas ósmych. Zawody zakończyły się dla nich na drugiej pozycji. 

BOLT ACTION
BOLT ACTION

Uczniowie klasy VII mieli okazję uczestniczyć w pokazie niezwykłego hobby. Pokaz gry strategicznej BOLT ACTION zorganizowała wychowawczyni klasy za zgodą dyrektora, a przeprowadzili go: Michał Janucik - absolwent naszej szkoły wraz z kolegą.
BOLT ACTION jest to kultowa figurkowa gra bitewna osadzona w realiach drugiej wojny światowej. Do rozgrywki używa się złożonych i pomalowanych modeli figurek żołnierzy oraz czołgów i pojazdów pancernych, jak i terenów, po których owe armie się poruszają. W czasie rozgrywki należy myśleć strategicznie oraz starać się przechytrzyć przeciwnika, jednakże odrobina szczęścia w kościach również się przydaje. System BOLT ACTION oferuje rozgrywkę wieloma nacjami, takimi jak Niemcy, Rosja, USA, Polska i Wielka Brytania. Gra przeznaczona jest dla miłośników historii, jak i ciekawej taktycznej rozgrywki.
Uczniowie poznali nie tylko zasady gry (dość skomplikowane), ale mieli również możliwość spróbowania własnych sił w przeprowadzeniu rozgrywek na przygotowanych makietach. Zajęcia przyniosły wielu z nich dużo satysfakcji i rozrywki. Dzięki temu młodzież mogła poznać ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, jakże odmiennego od wszechobecnych gier komputerowych.
Należy jeszcze wspomnieć, że wszystkie zaprezentowane akcesoria (figurki żołnierzy, pojazdy pancerne i imitacje terenów walk) własnoręcznie wykonał Michał – pasjonat militariów i historii z okresu II wojny światowej. Miejmy nadzieję, że udało mu się zarazić swoją pasją młodszych kolegów. 

dbajmy o pszczoły
dbajmy o pszczoły

Uczniowie z klas I -III wzięli udział w niecodziennym spotkaniu z panią Agnieszką Borek, która jest nie tylko przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły, ale również czynnym pszczelarzem, właścicielem dużej pasieki.
W czasie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wiele cennych i ciekawych informacji na temat życia pszczół, ich roli w ekosystemie, a także, wyposażeni w strój pszczelarski,
na własne oczy zobaczyć rodzinę pszczelą.
Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały ciekawej opowieści dotyczącej życia oraz zwyczajów pszczół. Dowiedziały się, z czego składa się każdy ul w pasiece. Obejrzały sprzęt potrzebny do pracy pszczelarza, jak również przez szybkę ula pokazowego mogły zaobserwować życie pszczelej rodziny.
Pani Agnieszka opowiadała o różnych rodzajach miodów, a także innych pszczelich produktach jak: pyłek, pierzga, propolis (czyli kit pszczeli), mleczko pszczele i wosk. Uczniowie poznawali każdy z tych produktów. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się, jak powstaje miód oraz poznały zasady zadbania o te najbardziej pożyteczne owady. Pszczoły bowiem to bardzo pracowite i niezastąpione owady.
Na zakończenie uczniowie mieli okazję posmakować pysznego miodu, wykonać własnoręcznie świece miodowe.
Dzieciaki otrzymały również w prezencie praktyczną łyżeczkę do miodu. Było to bardzo edukacyjne spotkanie. 

Święto Konstytucji 3 Maja
 Święto Konstytucji 3 Maja

Maj to niewątpliwie najpiękniejszy miesiąc w roku. To czas, gdy przyroda zachwyca nas swoimi barwami i zapachami. To także szczególny miesiąc w historii Polski, który jest bardzo ważny dla nas Polaków. Jednym z nich jest święto obchodzone 3 maja - upamiętnienie przyjęcie bardzo ważnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 r.
W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, święta majowe obchodzone były w naszej szkole w szczególny sposób. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach z kodowania, którego tematem przewodnim były symbole narodowe Polski. Klasy IV i V udały się z wychowawcami do ośrodka wypoczynkowego "Dworek" w Konopnicy gdzie przy ognisku w wspólnie zaśpiewali patriotyczne pieśni i zapoznali się z ciekawostkami historycznymi. Najstarsi uczniowie z klas VI-VIII wzięli udział w grze terenowej "Gra o Konstytucję" w malowniczej nadrzecznej scenerii. 

dzień flagi
dzień flagi

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.
Do wspólnego świętowania włączyli się uczniowie naszej szkoły biorąc udział w warsztatach patriotycznych. Każdy mógł również sprawdzić swoją wiedzę na temat Polski rozwiązując rebusy i quizy. W młodszych klasach przeprowadzono lekcje na temat symboli narodowych i przygotowano pyszne desery oczywiście w barwach biało-czerwonych. Na koniec wszyscy uczniowie dumnie stanęli do wspólnego zdjęcia z flagą Polski. 

Dzień bez plecaka
Dzień bez plecaka

Tegoroczna edycja akcji „Dzień bez plecaka” cieszyła się w naszej szkole ogromnym powodzeniem. Uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania, a ich kreatywność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.
Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania swoim kolegom i koleżankom za humor, dystans, kreatywność i doskonałą zabawę.
 


 

Kolejny awans!
Kolejny awans!

W Ostrówku odbyły się eliminacje grupowe. Nasi chłopcy walczyli z Ostrówkiem i Czarnożyłami. Młodsi chłopcy awansowali do finału mistrzostw powiatu, starszym chłopcom niestety się nie udało, mimo to gratulujemy ducha walki!


 

Awans i wyróżnienie w ogólnopolskiej akcji „Drużyna Energii”
Awans i wyróżnienie w ogólnopolskiej akcji „Drużyna Energii”

Miło nam poinformować, iż zakwalifikowaliśmy się do trzeciego etapu VI edycji Drużyny Energii. Dodatkowo otrzymaliśmy wyróżnienie za zaprezentowanie sportowego charakteru szkoły i wygraliśmy dwadzieścia zestawów strojów sportowych marki 4F. Już nie możemy doczekać się etapu sportowego i ćwiczeń z ambasadorami Drużyny Energii.
Drużyna Energii to sportowa zabawa mająca na celu zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej poprzez wspólne sportowe działania i rywalizację z rówieśnikami ze szkół z całej Polski. Co roku z Drużyną Energii ćwiczą znani i lubiani sportowcy, reprezentanci naszego kraju, którzy są doskonałym wzorem i motywacją do codziennych treningów. Nigdy nie brakuje im energii i pomysłów, by zachęcać młodzież do ruchu. 

wyprawy w łódzkie
wyprawy w łódzkie

Z przyjemnością informujemy, że uczennica naszej szkoły Amelia Kuś zdobyła specjalną nagrodę za wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Wyprawy w łódzkie”. Oficjalna informacja o wynikach już jest dostępna na Facebookowej stronie Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Serdecznie gratulujemy!