Aktualności

80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz Dzień Patrona Szkoły
80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz Dzień Patrona Szkoły

3 września odbyły się uroczystości upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Konopnicy, którym jest 72 Pułk Piechoty „Radom”. Wydarzenie to było efektem współpracy lokalnych władz: Wójta Gminy Konopnica, Przewodniczącego Rady Gminy, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Konopnicy, a także Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy. Jak co roku uczniowie, wspólnie z przedstawicielami lokalnych władz oraz delegacjami zakładów pracy znajdującymi się na rodzimym terenie, udali się na cmentarz wojenny, aby uczcić pamięć bohaterskich obrońców walczących w bitwie obronnej w Konopnicy, która rozegrała się w dniu 3 września 1939 roku. W trakcie apelu Dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Michał Janik zwrócił uwagę na to jak ważne jest pielęgnowanie tradycji narodowych oraz świadomość przeszłości, by młody człowiek wiedział jakie są jego korzenie, by umiał pokochać to, co jest bliskie, znajome oraz potrafił dbać o wspólne dobro – Ojczyznę. Ks. Proboszcz Marek Łakomy odmówił modlitwę w intencji poległych, którzy walczyli w obronie naszego kraju, następnie zaproszeni goście oraz uczniowie oddali hołd poległym poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogiłach żołnierzy 72 Pułku Piechoty „Radom”.
Kolejną formą upamiętnienia tych ważnych wydarzeń był montaż słowno-muzyczny zorganizowany w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej, przygotowany przez Panią Dyrektor, który w ciekawy sposób pozwolił nam poznać losy walczących na terenie Konopnicy oraz drogę do uwolnienia się spod okupacji niemieckiej. W trakcie uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Konopnica Pan Grzegorz Turalczyk, który zwracał uwagę na to, że miesiąc wrzesień kojarzy się nie tylko z radosnym rozpoczęciem roku szkolnego, ale również z kataklizmem, jakim był wybuch II wojny światowej.
Finalnym elementem uroczystości było zasadzenie na terenie szkoły Dębu Pamięci, wyhodowanego z nasion dębu szypułkowego, potomka najstarszego w Polsce Dębu Chrobrego, którego sadzonka została przekazana przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Wieluń oraz Burmistrza Miasta Wieluń.